Jak prát hedvábí: tipy pro správné použití

0 Comment

Hedvábí je velmi jemná a vzácná tkanina, která má dlouhou tradici v mnoha kulturách. Tkanina je tkaná z jemných nití, se kterými si bourec morušový spřádá svůj kokon. Na kůži se hedvábí cítí příjemně lehce a měkce, protože jeho vlákna jsou velmi hladká. Pokud se tkanina hedvábí zašpiní, je důležité hedvábí důkladně vyprat. Vlákna jsou velmi citlivá a vyžadují zvláštní péči.
kus hedvábí

Na co si musíte dávat pozor

Protože hedvábí je vyrobeno z přírodních vláken, může se do určité míry samo očistit. Často stačí, když necháte dobře vyvětrat na stinném místě. V žádném případě byste jej neměli pověsit na slunce, protože záření poškodí vlákna.
Pokud chcete hedvábí prát, měli byste určitě věnovat pozornost instrukcím o péči na štítku. Některé hedvábné textilie jsou velmi citlivé a je třeba je čistit v ruce, některé můžete prát v pračce až do 60 stupňů.
V podstatě je lepší, když si jej vyperete v ruce. Tkaninu tak velmi šetrně čistíte a ochráníte vlákna. Kromě správného způsobu vyčištění hedvábí, budete potřebovat správný prací prostředek.

Správný prací prostředek

Měli byste prát hedvábí zvláště jemným čisticím prostředkem. Konvenční detergenty napadají jemná vlákna a činí tkaninu drsnou a matnou. Proto byste měli používat speciální prostředek na tento druh látky, který je mírný a chemicky neutrální. Pokud používáte ekologický prací prostředek, vyhnete se tak dalším složkám, které mohou poškodit látku. V žádném případě by látka neměla přijít do styku s bělícími přísadami nebo změkčovadly, bude pak bledá a mastná.
vzorované látky

Ruční praní

Pokud  jej perete ručně, chrání to jemnou tkaninu. Ruční mytí netrvá dlouho:

  1. Naplňte svůj dřez nebo misku vlažnou vodou. Neměla by být teplejší než 30 stupňů – hedvábí nemá rádo vyšší teploty.
  2. Přidejte nějaký čisticí prostředek nebo mýdlové ořechy a vložte látku. Nechte materiál namočený ve vodě po dobu tří až pěti minut, čas od času jemně pohybujte. Dávejte pozor, abyste netlačili ani netahali příliš silně – mohlo by dojít k poškození vláken.
  3. Látku opláchněte studenou, čistou vodou a jemně vymačkejte.

Tip: pokud opláchnete tkaninu, přidejte trochu octa. Ocet odstraňuje zbytky mýdla a vápna z tkaniny a dodá lesk!

Praní v pračce

Pokud si přejete prát hedvábí v pračce, dbejte pokynů na štítku.

●     S pytlem na prádlo ochráníte jemné hedvábí před hrubým bubnem. Tím se zabrání uvíznutí vláken ve stroji.
●     Kromě správného pracího prostředku byste měli také použít jemné praní, maximálně 30 stupňů a krátkou dobu praní. Mnoho praček má speciální mycí cyklus pro jemné tkaniny. Vypranou látku pouze krátce vyždímejte a zabalte do suchého ručníku. Pak ji můžete pověsit.

Po vyprání

●     Vzhledem k tomu, hedvábí nesnáší vysoké teploty, neměli byste ho v žádném případě sušit v sušičce.
●     Můžete jej prostě pověsit za mokra, stejně je velmi lehký a rychle schne.
●     Velké textilie lze po vyprání zabalit do suchého ručníku. Pak byste je měli sušit vleže.
●     Hedvábí vysušte pouze ve stínu – přímé sluneční světlo může poškodit vlákna a vytvořit si hedvábí bledé a křehké.