Běžný hypoteční úvěr vs. americká hypotéka: Znáte rozdíly?

0 Comment

Hypoteční úvěr na bydlení a americká hypotéka považují lidé za dva totožné úvěrové produkty, které se liší pouze úvěrovou sazbou. Skutečnost možná mnohé překvapí, úvěry mají totiž hned několik rozdílů, které je dobré znát ještě předtím, než se pro jeden z nich rozhodnete.

  • Účelovost

Asi nejzásadnějším rozdílem je účelovost. Běžný hypoteční úvěr je účelový produkt, to znamená jediné, může být sjednán jen za určitých podmínek, které předem nastavuje věřitel. Ve většině případů se jedná o hypoteční úvěr, který je úzce spjatý s pořízením vlastního bydlení. S čerpáním úvěru je tak spojeno zdlouhavé papírování, které není zrovna každému po chuti. Budete ale po zásluze odměněni jednou z nejvýhodnějších úrokových sazeb na trhu a to za to přece stojí.

podpis smlouvy

Americkou hypotéku stále více lidí volí jako financování vlastního bydlení z důvodu její neúčelovosti, se kterou není spojené zbytečné papírování a byrokracie. Peníze z hypotéky je tak možné čerpat dle svého uvážení – cestování, studium v zahraničí, vlastní automobil atd.

  • Úroková sazba

Jak už bylo výše zmíněno, hypoteční úvěry nabízí de facto nejvýhodnější úrokové sazby na trhu. Aktuálně se roční úroková sazba u hypotečního úvěru na bydlení pohybuje kolem 1,5%. Americká hypotéka, i díky své neúčelovosti, je v tomto ohledu trochu v nevýhodě. Banky u neúčelových hypoték v současnosti nabízí úrokovou sazbu kolem 3%. Stále jsou výhodnější než dlouhodobé spotřebitelské úvěry, kde se úrok pohybuje přes 10%.

strmý růst

S hypotékami je možné přijít do styku i u nebankovních společností. Ty kromě rychlých spotřebitelských úvěrů, nabízí například americkou nebankovní hypotéku, kde není zapotřebí dokládat výši příjmů žadatele nebo výpis z registru dlužníků. Pokud tedy z jakéhokoliv důvodu žadatel v bance s žádostí o hypotéku neuspěje, ještě nemusí být nic ztraceno.