Je vhodné dokupovat speciální pilové kotouče, například pilový kotouč na kov?

0 Comment

Jedním z oblíbených koníčků, zejména pak u mužů, je kutilství. Snad v každé rodině se najde jeden takový, který tráví veškerý svůj volný čas v dílně, kde vyrábí, opravuje a upravuje zařízení domu, aby se tam žilo pohodlněji. V závislosti na jeho schopnostech a dovednostech je pak ostatními členy rodiny oblíben, nebo se děsí, s čím přijde příště.

Avšak ať už patří ke kterémukoliv typu, je jasné, že ke své práci potřebuje nástroje. A rozhodně mu nestačí ty klasické, které najdeme v každé domácnosti, jako je hřebík či kladívko. Často potřebuje něco řezat, a, co si budeme povídat, ruční pila je v tomto směru poměrně pomalá a navíc i nepřesná.

pila2

I to je důvod, proč prakticky všichni kutilové upřednostňují elektrickou pilu, konkrétně cirkulárku. Ta umožňuje mnohem rychlejší a především preciznější práci. Navíc si dovede poradit i s mnohem širší škálou materiálů.

Tuto vlastnost ještě zlepšuje fakt, že je možné dokoupit specializované kotouče, například pilový kotouč na kov. Ten je vyroben tak, aby si právě s kovem snadno poradil, mnohem snadněji, než klasický univerzální kotouč.

pila3

Ovšem pravdou je, že tyto doplňky nejsou nejlevnější. Je tedy otázka, zda se nám vyplatí do nich investovat. Přeci jen, jde o naše peníze, a je jasné, že snad každý z nás chce co nejvíc šetřit. Ovšem zde odpověď není jednoznačná.

Je potřeba se v první řadě zamyslet, jak často budeme s kovem pracovat. A bude se jednat pouze o jeden projekt, nebo je pravděpodobné, že jej budeme muset řezat častěji dlouhodobě? Je totiž nutné si uvědomit, že tento proces obrušuje kotouče, zvláště ty univerzální, mnohem více, než řezání jiného materiálu. Ty specializované jsou vyrobeny tak, aby vydržely i při větším zatížení ostré.

Je tedy dobré si vše dobře spočítat a promyslet, abychom nekoupili něco, co by nám po většinu času jen chytalo prach. To by totiž byla velká škoda.