Je mobilní dům vhodný i pro naše podmínky?

0 Comment

Mít střechu nad hlavou patří mezi základní potřeby každého člověka. A ačkoliv samozřejmě existují lidé bez domova, je jich, alespoň u nás, skutečně jen nepatrné množství z celkového počtu obyvatel. Ovšem naše představy o ideálním bydlení se mohou diametrálně lišit.

Zatímco naprostá většina lidí preferuje klasický dům či byt, najdou se i takoví, kteří preferují volnost. Tito lidé nechtějí být připoutáni k jednomu místu. Raději chtějí mít možnost kdykoliv se kamkoliv přesunout. Asi nejznámějším příkladem u nás jsou cirkusy a poutě, avšak tento způsob života se rozšiřuje i mezi běžné lidi.

prives1

Umožnily to především mobilní domy https://www.lavarohouse.cz/. Ty k nám přišly ze Spojených států Amerických, kde jsou poměrně značně rozšířeny. Existují tam dokonce i parkoviště, určená speciálně pro karavany. U nás zatím není tento způsob bydlení tak rozšířený, aby bylo něco takového nutné.

Otázkou totiž je, zda je tento způsob života vhodný i pro naše končiny. Je totiž třeba počítat především s tím, že naše země je poněkud menší, než USA. To také znamená, že není možné v zimě ujet před chladem na jih. Budete tedy zavřeni na malém prostoru, zvláště když udeří mrazy.

karavan1

Jistě, můžeme namítnout, že i u nás máme například cirkusáky. Avšak ti, stejně jako kolotočáři, přečkávají zimu v kamenných zimovištích. Ani oni tedy netráví na cestách celý rok, jen teplé období. A to není možností pro někoho, kdo chce mít karavan jako jediné bydliště.

Dalším problémem je mentalita zdejších lidí. Zatímco za oceánem si cení volnosti a svobody, u nás dáváme přednost jistotě a domovu. Oba přístupy jsou vzhledem k historii obou národů pochopitelné, a jeden není správnější než druhý. Je však třeba mít to v patrnosti.

Je tedy jasné, že mobilní domy u nás takové popularity nedosáhnou, ačkoliv pár nadšenců se jistě najde. Jsme zkrátka příliš malý stát s příliš usedlými lidmi.