Posíláte klasické pohlednice anebo upřednostňujete elektronická přáníčka?

0 Comment

Kultura psaní prý v České republice upadá. Lidé stále méně píší, ještě méně využívají služeb České pošty k tomu, aby poslali svým blízkým klasickou pohlednici s přáním k svátku, k narozeninám. Už téměř vůbec neposílají „papírové“ pohlednice ze svých cest a dovolených. Tak trochu tomu napomáhá elektronická komunikace, která je stále v popředí.

poštovní schránky

Vždyť už i Česká pošta nabízí odeslání elektronické pohlednice! ZDARMA si aplikaci můžete stáhnout pod názvem Pohlednice Online na Google Play a App Store. Vytvoříte si sami fotku, jakou chcete, můžete ji složit až z pěti obrázků, můžete si vybrat až ze tří formátů pohlednice, dopíšete text, můžete měnit barvu, styl i velikost písma. Odešlete přímo z mobilu, zaplatíte kartou, nesháníte poštovní schránku, natož známku. Pošta pohlednici vytiskne a vloží do poštovní schránky adresáta.
psaní pohlednice

Jak jednoduché! Česká pošta jde s dobou.

Ale říkejte si, co chcete, stará klasická pohlednice, text psaný rukou a shánění poštovní známky má stále co do sebe.  Mám pocit, že tomu dávám víc, když dojdu např. do infocentra, vybírám si z nepřeberného množství pohlednic, beru si je do ruky, vymýšlím text, který dopisuji na pohlednici, nalepuji poštovní známku a následně pobíhám a hledám poštovní schránku!

Ano, je to více času a asi i peněz, ale stojí mi to za to – poslat svým blízkým klasickou pohlednici města, kraje, přírody či místa, kde se právě nacházím. Přijde mi, že se nemusím usmívat z každého rohu pohlednice a neustále se ukazovat.

A věřte nevěřte – psaní pohlednic i dopisů si stále užívám. Vyhradím si pro ně čas a v klidu píši a u psaní vzpomínám na své blízké, vymýšlím text, který by je potěšil. Nejde mi o to – rychle stáhnout, zaplatit a poslat!  Mám pocit, že posílám i kousek sebe, když si na psaní vyhradím svůj čas.

A co vy? Nechtěli byste alespoň někdy zasednout ke stolu a v klidu napsat pohlednici či dopis svým příbuzným, známým, příteli? A bonus pro vás – ručně psané dopisy vás naučí pracovat s emocemi. Rukopis nás totiž nutí zpomalit a přemýšlet o tom, co píšeme.