Původ opálu: Takhle se rodí mléčně bílý kámen

0 Comment


Jedinečný drahokam s probleskujícími barvami duhy, to je opál, který se rodí doslova z deště. Dešťová voda totiž promáčí vysušenou půdu a proniká do starých hornin, kde se usazuje spolu se sloučeninami křemíku. Pak usychá, mění se v kámen a dlouhá léta čeká na své objevení. Posviťme si na bílý opál, ale i další druhy opálů. Shrneme si také, co nám přináší a jakými účinky se tyto jedinečné kameny vyznačují.

Opál – co byste o něm měli vědět?

Opál je drahokam, který je právem označován jako jeden z nejkrásnějších kamenů na světě. Název pochází ze staroindického slova “upala”, což je v překladu drahý kámen. Říká se mu ale také duhový kámen. Je to z toho důvodu, že se vyznačuje velkým množstvím barevných odstínů. Můžete v něm nalézt stopy bílé, světle růžové, azurové…

Jak opál vzniká?

Úplný zrod tohoto kamene není ještě zcela objasněn. Vědci nicméně předpokládají, že opály vznikají za zvýšených teplot a tlaků křemičitanů z roztoku oxidu křemičitého a vody. Jak dešťová voda stéká po zemi, zachycuje oxid křemičitý z pískovce a roztok přenáší do puklin a dutin. Poté, co se voda odpaří, zanechává v puklinách křemičité usazeniny. Tento cyklus se několikrát opakuje, až nakonec vznikne nádherný kámen. Můžeme tak s nadsázkou říci, že vzniká z deště. Nebo déšť a stékající voda z něj má na jeho tvorbě minimálně velkou zásluhu. Těžiště tohoto kamene najdeme na mnoha místech na světě, nejvíce nalezišť je ale v Austrálii.
Mléčně bílý opál se těží v Austrálii a je výjimečný svými světle bílými tóny. Je schopen zobrazit jakoukoliv kombinaci spektrálních barev od červené po modrou, fialovou a zelenou.

stribrnynahrdelniksdrahokamemzopalu

Bílý opál a jeho účinky

Opál se obecně vyznačuje celou řadou blahodárných účinků na lidské tělo. O bílém opálu se třeba říká, že pomáhá při hojení ran, kdy ulevuje od hněvu a strachu a pomáhá s uzdravením. Vnáší do života nositele radost, bílý opál prý pomáhá spojovat s anděly a duchovními průvodci. Také je symbolem lásky, a to k sobě samému nebo k jiným lidem.
TIP: Opálové kameny a šperky z nich můžete najít na Klenottv.cz, kde najdete velký výběr nejrůznějších šperků s opálem.
Obecně má opál velmi pozitivní účinky, posiluje vůli k životu, je prospěšný pro naše oči, ledviny a kůži. Podporuje také vyvážený obsah vody v těle. Bílý opál je vhodný pro léčbu kožních onemocnění, jako je ekzém nebo lupénka.

Opál a duchovní účinky

Kámen v nás probouzí touhu po rozmanitosti a rozptýlení. Řekové kdysi dávno věřili, že opál má moc dávat prozíravost a svého nositele umí obdarovat prorockými schopnostmi. Zvyšuje vědomí a navozuje psychické vize.

Jaké existují druhy opálů?

Kromě základního bílého opálu můžeme narazit na celou řadu dalších drahokamů, které se vyznačují trochu odlišnými vlastnostmi a vzhledem. Jsou to:

  • Černý opál – Jedná se o neprůsvitný až lehce průsvitný kámen na tmavém podkladu. Je to nejdražší opál vůbec, byl objeven na jihu Austrálie koncem minulého století.
  • Modrý opál – Kámen s modrými odlesky má podporovat klidnou a soustředěnou mysl. Je průsvitný, vzácně průhledný, nazývá se také andský opál, především díky tomu, že bývá nalezen v peruánských nalezištích.
  • Ohnivý opál – Vyniká svou nádhernou červenou barvou, která bývá srovnávána s barvou rozžhaveného uhlí. Je průhledný, broušením získá lesk. Nejkrásnější ohnivé opály můžeme najít v Mexiku.
  • Zlatý opál – Zlatý opál pochází z Madagaskaru a říká se mu také lemurský opál. Podporuje imunitní systém a snižuje účinky stresu. Zvyšuje také emocionální a mentální vědomí.
  • Růžový opál – Neprůhledný růžový opál je na okrajích lehce průsvitný, naleziště můžeme najít většinou v Peru. Růžový drahokam pomáhá čistit a uklidňovat srdce a přináší nám pocit klidu a pohody.