Kdy je ideální čas na dovolenou?

0 Comment

Pro začátek si pojďme říci, že ideální doba na dovolenou existuje. Zároveň je třeba dodat, že ta ideální doba je pro každého jiná a závisí na mnoha různých faktorech.

Nejvýraznějším faktorem je v tomto případě to, zda máte děti nebo ne. Pokud už jste rodina a máte doma školou povinné děti, pravděpodobně budete svou dovolenou směřovat do období prázdnin, aby děti nezameškaly výuku. A pravděpodobně si zvolíte letní prázdniny, které jsou dlouhé a je potřeba děti nějak zabavit. Výhodou je, že termín je každý rok stejný a vy si tak můžete celou dovolenou naplánovat s dostatečným předstihem. Dokonce se vám může podařit najít výhodnou „first minute“ nabídku a vyrazit s dětmi na exkluzivní dovolenou k moři. Nevýhodou dovolené v letní sezóně je to, že na dovolenou chtějí všichni. Lokality budou plné, všude bude plno turistů a ceny ubytování i zájezdů v sezóně jsou vždy vyšší.

gondoly

Dovolená mimo hlavní letní sezónu vás může vyjít levněji. Budete mít i daleko větší klid, turistický ruch bude nižší. Můžete se rozhodnout třeba na poslední chvíli a máte velkou šanci, že volný zájezd nebo ubytování seženete třeba týden předem. A pokud nemáte děti, tak vás omezuje pouze jedna věc, tou je vaše práce.

V některých oborech je v průběhu roku vždy tzv. „okurková sezóna“, kdy se toho moc neděje, práce je méně, a tak se hodí vybírat si dovolenou právě v tuto dobu. Naopak pokud víte, že některá období v roce jsou rušnější, probíhají uzávěry nebo inventury, tak je lepší žádost o dovolenou odložit. A ve chvíli, kdy podnikáte, tak máte opravdu volnou ruku a dovolenou si s ohledem na vaše potřeby můžete zorganizovat téměř kdykoliv.

zimní hory

Stále však platí, že pokud je pro vás prioritou koupání, opalování a celkově letní relaxace, tak vás levná dovolená v listopadu opravdu neuspokojí. Pokud naopak dáváte přednost turistice a návštěvám památek, tak vám na teplotě vody opravdu nezáleží. Jedinou překážkou pak může být počasí, které vám zkomplikuje nebo dokonce znemožní turistickou výpravu. A některé památky jsou mimo turistickou sezónu uzavřeny a probíhají na nich opravy, i na to je třeba myslet.

V každém případě, ať už se rozhodnete vybrat si jakýkoliv čas pro svou dovolenou, ujistěte se, že v daném období dostanete od své dovolené vše, co očekáváte. Není nic horšího než dovolená, kde se nudíte a vrátíte se úplně otrávení s pocitem, že jste jen vyhodili peníze z okna.