Klec pro potkana vybavte spoustou hraček a atrakcí

0 Comment

Jak ho ubytovat

Můžete je v zásadě chovat v jakékoli nádobě. Jsou to zvířata nenáročná, nejsou příliš choulostivá a nevadí jim ani příbytek menších rozměrů, měl by být však úměrný velikosti jejich těla. Vhodnější, než terárium je klec pro potkana s ocelovými mřížemi. Výhodou je, že je vzdušná, nedrží se uvnitř plíseň a snadno se udržuje v čistotě. Bohužel z ní občas vyletují hobliny, které jsou nejvhodnějším typem podestýlky. Klícku také můžete postavit na podlážku z linolea, odkud se vypadaná podestýlka snadno sbírá.

potkan

Potkan je větší hlodavec a na rozdíl od křečků a morčat rád prolézá překážkami a leze do výšky, můžete mu nachystat větev ovocného stromu, pokud se do příbytku vejde. Ačkoli jsou potkani pro mnohé z nás symbolem opovržení, ti laboratorní jsou nesmírně hraví a kamarádští. Poskytněte jim zábavu ve formě nějaké hračky a prolézaček a uvidíte, jak se budou báječně bavit. Zatímco malí křečci by neměli mít v kleci mnoho překážek, neboť jim hrozí nebezpečný pád z velké výšky, potkani šplhání milují. Vyhovují jim jak žebříky, tak i houpačky, kolotoč, splétaná lana, tunýlky, bidýlka, dokonce i bazének s vodou. Na vodu si však přivykají pomalu, nesmíte je do ní nutit a dejte jim volnost, aby se rozhodovali sami.

Čím je krmit

Na rozdíl od jiných citlivých hlodavců lze potkany krmit mnohem pestřejší stravou. Jsou to všežravci a nepohrdnou suchým rohlíkem nebo chlebem (nejlépe celozrnnými), uvařeným nebo syrovým vejcem, kouskem sýra (tvrdého nebo tvarohového, nikoli taveného), trávou, ovocem, zeleninou, masem, těstovinami, rýží a v malém množství nějakým piškotem nebo ovesnými vločkami. Základ stravy by však měla tvořit výživová směs ze zverimexů, nejlépe speciální granule určené právě pro potkany.

krysa

Máme doma hravé zvířátko

Potkan je velmi učenlivý, poměrně rychle vás přivítá, když jej často oslovujete jménem, zvykne si pobíhat po bytě a když se bude cítit u vás v bezpečí, nebude mít tendenci k útěku. Některá zvířata dokonce zůstávají i na trávníku na zahradě a drží se známých míst.