Osvětlení do ložnice

0 Comment

Účelem ložnice je především relaxace a vydatný spánek, který nebude ničím rušen. Ačkoli se jedná o prostor, který obvykle nebývá určený pro návštěvy, je i tady vhodné navodit příjemnou atmosféru vytvořenou i těmi nejmenšími detaily, mezi které osvětlení patří. Před pořízením vhodného osvětlení je nutné zvážit, k čemu všemu má místnost sloužit – někdy bývá spojená s pracovnou, šatnou či jinou místností. Obecně ale platí, že celková atmosféra místnosti by měla být příjemná a uklidňující, na čemž se osvětlení podílí velkou mírou.
rozsvícená žárovka
Stejně jako jiné místnosti, také ložnice je osvětlena jedním hlavním stropním svítidlem, které bývá doplněno o dílčí světelné zdroje. Toto hlavní světlo bývá nejčastěji v podobě klasického stropního lustru, dílčí světla jsou tvořeny nejčastěji stolními lampičkami či osvětlením po stranách postele, popřípadě nad ní.
Dodatečné světlo často slouží ke čtení a v moderních provedeních se již objevují takové, jejichž světlo lze stínítkem nastavit na určitý směr, aby neobtěžovalo druhou osobu.
spící žena
Samotné světlo nesmí být ostré ani příliš intenzivní, namísto bodového osvětlení se hodí spíše světlo rozptýlené, které tolik neoslňuje. To zajistí mléčně zbarvené žárovky nebo stínidla a také stínidla teplejších odstínů. V obchodech jsou často k nalezení pod označením „teplá bílá“. Pokud by byly použity chladné odstíny podporující aktivitu a bránící ospalosti, místnost by rázem pozbyla svého účelu. Toto světlo totiž připomíná světlo denní, při kterém nelze navodit pořádný spánek.
světlo v ložnici
Kromě hlavního a doplňkového osvětlení se může v ložnici hodit také orientační světlo. Jedná se o takové světlo, které poskytuje dostatek světla pro pohybování se po místnosti a zároveň nevzbudí případného spáče. Může jej nahrazovat obyčejná lampička, ale ta v tomto ohledu není tak účinná. Orientačním světlem nejčastěji bývá nástěnné svítidlo, které rozptyluje slabé světlo.