Ovoce, zelenina, šťávy a protlaky se přepravují i na dlouhé vzdálenosti

0 CommentPředstavte si běžnou situaci, ke které dochází v mnoha domácnostech: Vzbudíte se, je krásné letní ráno, máte zrovna v ten den volno a vzpomněli jste si, že právě včera jste do chladničky uložili stoprocentní pomerančovou a rajčatovou šťávu. Vynikající pochoutka, která přijde vhod zejména ráno, pro nastartování do nového dne. Sáhnete po hranatém obalu s víčkem, otevřete jej a nalijete chlazený nápoj rovnou do sklenice. Za pár minut jste nabití energií, protože pomerančová šťáva je vyrobena bez chemické konzervace a přidaného cukru, pouze ošetřena pasterizací.

úroda rajčat

To nám ten den krásně začal, že? A zamysleli jste se mezitím, co jste popíjeli džus, že někdo musel pomeranče či rajčata vypěstovat, sklidit a také zpracovat? Napadlo vás, že než k vám doputoval výrobek do vaší chladničky, že musel projít řadou různých logistických postupů? Víte, jak se dnes vlastně ovocné či zeleninové koncentrované šťávy přepravují napříč zeměmi a celými kontinenty?

úroda pomerančů

Přeprava ovoce a zeleniny či koncentrovaných šťáv se odehrává jak pozemními prostředky, tak i po moři či letecky. Aby bylo možno sklizené plody bezpečně přemístit z místa na místo, je nutné je přechovávat v přepravních boxech. Mohou to být kupříkladu špičkové výrobky ve své třídě – IBC kontejnery, s nimiž jsou logistické operace snazší, operativnější, rychlejší a bezpečnější. IBC kontejnery https://www.schoellerallibert.com/cz/produkty/ibc-kontejnery/ jsou vyrobeny z kompaktního, zdravotně nezávadného plastu a jsou skládací, jejich nosnost je řádově ve stovkách kilogramů až v tunách, mohou se stohovat v několika vrstvách nad sebou, čímž se usnadní přepravní podmínky a urychlí celý transportní proces.

Na spolehlivosti přepravních kontejnerů jsou pak závislí nejen samotní přepravci, ale zejména zemědělci, díky nimž máme možnost pochutnat si na plodech i z exotických zemí, dovážených z obrovských vzdáleností, v mnoha případech doslova z druhého konce světa.